PARTNER tutkimus alkaa


PARTNER tutkimus on uusi tutkimus pareille, joissa toisella on hiv-tartunta ja toisella ei.

PARTNER study for couples where one is HIV positive and the other one is HIV negative. The study is looking at the risks of HIV transmission when someone is taking effective HIV treatment

Tutkimuksessa tutkitaan hivin tartuntariskejä käytettäessä tehokasta hiv-hoitoa. Yleisesti tiedetään mitkä ovat suuria ja mitkä pieniä riskejä, mutta riskien suuruutta ei ole varsinaisesti arvioitu tehdyissä tutkimuksissa. Tämä tutkimus keskittyy erityisesti pareihin, jotka eivät seksiä harrastaessaan käytä aina kondomia.



Kuka voi osallistua? 
- Pariskunnasta toinen on hiv-positiivinen ja saa hoitoa ja toinen on hiv-negatiivinen. 
- Jos pariskunta on harrastanut suojaamatonta seksiä viimeisen kuukauden aikana. 
- Pariskunta aikoo harrastaa seksiä tulevina kuukausina.

 

Tutkimuksessa on mukana Suomessa Auroran sairaala. 
Jos olet kiinnostunut osallistumaan tai kuulemaan lisää, ota yhteys lääkäriisi tai hoitajaasi. 
PARTNER tutkimuksen omat nettisivut, mistä löytyy myös esite suomeksi www.partnerstudy.eu


Muutama kysymys ja vastaus

Meille Positiiviset ry:hyn tulleiden kysymysten jälkeen kysyimme Aurorasta mitä tutkimuksessa tapahtuu, jos haluaa osallistua?
Kyseessä on siis Euroopan laajuinen tutkimus ja Suomesta mukaan halutaan noin 15-20 pariskuntaa. Suomalaisten vastauksia ei analysoida erikseen, vaan kaikkia ympäri Eurooppaa tulevia vastauksia käsitellään "könttänä".

Kuka tiedot näkee?
Kaikki tutkimusaineisto menee suoraan Englantiin tutkijoille. Suomessa kukaan ei näe mitä vastaat tai mitä kerrot itsestäsi.

Ketkä kaikki saavat tiedon tutkimukseen osallistumisesta?
Hiv-positiivisen papereihin tulee merkintä "osallistuu tutkimukseen". Sitä ei välttämättä mainita, mihin tutkimukseen osallistuu.


Jos haluat tietää lisää taustoista: 
Nykyään tiedetään, että antiretroviraali lääkitys vähentää hivin tarttuvuutta huomattavasti. Taustatietoja aiheeseen voi katsoa Henkirievusta 2/2010, kirjoitus Antiretroviraalilääkityksen vaikutuksesta hivin tarttuvuuteen ja positiiviset.fi/uutiset löytyy sveitsiläisten asiantuntijoiden kannanotto helmikuulta 2008 hivin tarttuvuuteen liittyen.

Tämä on aihe joka varmasti kiinnostaa monia tällä hetkellä. Osallitumalla voit vaikuttaa hiv-tartuntaa koskevaan tietämykseen!